Sedí Vaše dítě mezi patičkami, tzv. sed do W ? Odnaučte ho to!

Sedává vaše dítě mezi svými patičkami? Odnaučte ho to!

 

Odborníci varují, W – sed je mezi dětmi oblíbenější, než si myslíte. Poznáte ho snadno. Dítě při něm sedí na zemi zadečkem mezi patami, kolena má stočená k sobě a chodidla má vytočená zevně od kolen. Když se na něj podíváte ze shora, tvoří nohy písmeno W. Pokud si v něm hoví i váš potomek a je mu okolo dvou let či více, je třeba zpozornět a co nejrychleji ho to odnaučit. V této pozici totiž dochází k nepřirozenému vychýlení kyčlí, kolen i kotníků z osy, což může mít špatný vliv na další správný vývoj, růst i držení těla. Pozor i na takzvaný překážkový sed, při němž je sice jedna noha natažená dopředu, ale ta druhá je ve stejné poloze, jako při W sedu.

Nesprávný vývoj kyčlí, nohy do X, problémy s motorikou, špatná rovnováha… Za všemi těmito závažnými problémy může být zdánlivě úplně neškodný zvyk vašeho potomka a tím je takzvaný W – sed.

Proč tak sedí

Důvodů, proč si děti libují v této pro nás neobvyklé pozici, je hned několik. Tím prvním je pouhý špatný návyk. Malé děti často při pokusech posadit se z polohy na čtyřech kvůli oslabeným šikmým břišním svalům nezvládnou vybočit těžiště do boku a přejít tak do šikmého sedu. Z pozice na čtyřech tak „vyručkují“, aby zvedly trup nahoru, přenesly váhu dozadu, a zadečkem tak zapadnou mezi paty. Druhým jsou pak často oslabené svaly zabezpečující vzpřímený postoj a také špatná stabilita. Dalším důvodem pak může být vrozená strukturální abnormalita kyčlí, kterou je třeba řešit s lékařem. 

Důsledky W – sedu

Lékaři varují před celou řadou rizik, která s sebou W – sed přináší. Ohrožuje správný vývoj kyčlí, nevhodně zatěžuje klouby, což ke špatnému postavení celého těla i ve stoji, k valgózním kolenům neboli nohám do X, ke vbočeným kotníkům dovnitř a může vést také k bolesti zad a kyčlí v dospělosti. Snižuje také aktivitu středu těla, omezuje pohyb trupu do rotací a znemožňuje dítěti přesuny váhy ze strany na stranu, což vede ke snížené stabilitě těla i v jiných polohách. Za zmínku stojí i to, že vede k opožděnému vývoji jemné motoriky, která zahrnuje nejen motoriku prstů, ale také artikulačních orgánů, děti tak mohou mít problémy s rovnováhou, souhrou pravé a levé poloviny těla, ale také s mluvením.

 

Jak ho to odnaučit

Úplně nejlepší by bylo, kdyby tak dítě vůbec sedět nezačalo. Když vidíte, že má snahu se z lezení začít posazovat, všímejte si ho a ukažte mu vždy názorně, jak se to správně dělá. Nabídněte mu různé jiné způsoby sedu, jako je turecký sed, šikmý sed, sed na patách nebo třeba sed s nataženými nohami. V případě, že dítě ve W – sedu už uvidíte sedět, přehoďte mu nožičky a sed opravte. Důležité jsou i vhodné cviky na uvolňování pánve, posílení oslabených svalových skupin, stimulace chůzí naboso po různých površích a samozřejmě dostatek spontánního pohybu, ideálně venku. Pokud je vašemu dítěti okolo dvou až tří let a v této pozici sedí často, může se stát, že už má zkrácené svaly a dítě tak má tendenci hrbit se. V takovém případě kromě korigování sedu nezapomeňte ani na protažení zkrácených svalů. Když se vám W – sed doma nepodaří zkorigovat, neotálejte s návštěvou pediatra a fyzioterapeuta.